21 Aylık Çocuğunuzla Yapılabilecek 21 Eğlenceli Aktivite

Çocuklarla oyun oynamayı seviyorum. Keşke daha çok vaktim olsa, daha çok oynasam, bütün gün oynasam. Ne oynuyoruz, ne oynasak, kimler neler oynuyor derken bir liste çıktı bile. Buyurun, 2 yaşına yaklaşan çocuğunuzla yapılabilecek eğlenceli ve eğitici aktiviteler.

1. Hamur oynamak. Hala hamuru yeme olasılıkları var, o yüzden beraber oynayın. Siz delikler açın, o hamurla doldursun. Bunu yeni bulduk, eğlenceli.

barıs hamur

2. Su oyunları: Keşke mevsim yaz olsa diyecek durumdayız. Suyla oynamaya bayılıyor Sava. Birkaç bardak yetiyor onu oyalamaya. Doldur-Boşalt

3. Doğada keşif yapıp yaprak, dal, dökülen çiçek yaprakları toplayıp evde bunlarla resim yapmak.

4. Pipo temizleyicisinden (şönil) çöp adam yapmak.

images-4

5. Pipo temizleyicisine boncuk, makarna, sünger geçirerek kolye yapmak.

6. Renkli pipetleri delikli kutulara sokmaya çalışmak. Pringles kutusunun kapağını pipet geçecek şekilde birkaç yerinden delerek basit ama oyalayıcı ve faydalı bir oyuncak yaratabilirsiniz.

7. Pipetleri hamurla beraber kullanarak yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz. En basiti, pipete hamur toplarını dizmek.

8. Tuvalet kağıdı rulolarına top dizmek. Dik haldeki tuvalet kağıdı rulolarının üstüne çeşitli büyüklüklerdeki topları dizerek eğlenebilirsiniz. En çok da düşünce eğleniyorlar.

9. Posta kutusuna mektup atma oyunu. Bir kutuya kart genişliğinde kesik yapıp içine kartları birer birer atarak bu oyunu oynayabilirsiniz. Kartları evin değişik yerlerine saklayarak oyunu daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Attığınız kartların özelliklerine göre de oyun çeşitlenebilir.

barıs kartlar

10. Saklambaç.

11. Anne ya da babanın dizinin üstünde atla bir yolculuğa çıkmak. Burada bir hikayeyle çocuğunuzu bir yolculuğa çıkarırsanız ve yolculuk at üstünde gidiyormuş gibi bacaklarınızın üstünde zıplatarak olursa çok keyifli oluyor. Bu sırada istediğiniz öğretici bilgiyi ekleyebilirsiniz hikayenin içine. Ben bu sıralar at yavaş gidiyor, birden hızlandı diyerek ve ona göre dizimde zıplatarak zıt kavramları öğretiyorum. Arada bir çukura düşünce de kahkahalar atıyor.

12. Stickerla resim yapma. Resmi yapıyorsunuz ve bazı yerlerine sticker yapıştıracak şekilde yuvarlaklar çiziyorsunuz. Ufaklık da elindeki stickerları yuvarlakların içine yapıştırarak resmi tamamlıyor. Sticker seçimi ve yapacağınız resim sizin hayal gücünüze kalmış…

13. Özgürce boyama. Ikea’dan alabileceğiniz rulo kağıdı yere serip bütün boyaları koyarak çocuğunuzun özgürce resim yapmasını sağlayabilirsiniz. İster fırça kullansın, ister baskı, ister parmakları…

tb boya

14. Banyoda pinpon topunu suya batırma. Banyoda oynayabilecek çok oyun var ama bu en basit ve eğlenceli olanı. Pinpon topunu suya batırıp zıplamasını izlemek.

15. Puzzle yapmak.

16. Ev işleri. Bunları daha önce yazmıştım, şurada.

17. Kitap okumak. Bunu sorular sorarak daha eğlenceli ve etkin hale getirebilirsiniz. Köpek nerede? Köpek nasıl ses çıkarır?

18. Peluş oyuncaklar. Yumuşak oyuncakların çocukların duygusal yönünün gelişiminde rolü çok büyük. Bu oyuncaklarla gündelik rutininizi tekrarlayabilirsiniz. Şimdi yüzünü yıkadık, masaya otursun, yemek yedirelim. Şimdi bezini değiştirelim, uyusun, banyo yapsın… gibi.

19. Müzik aletleriyle zaman geçirmek. Perküsyon, marakas, gitar, flüt… artık ne varsa evde…

20. Değişik şapkalar takarak farklı duygu durumlarını ve karakterleri canlandırmak. Mutlu, üzgün, kızgın, komik, şaşkın. Ayna karşısında beraber yaparsanız çok eğleneceğinizi garanti ediyorum.

21. Serbest oyun. Bu en önemlisi. Çocuğunuz bir oyun başlattıysa ona dahil olup, hiçbir yönlendirme yapmadan oyunu onun yönetmesine izin vermek, ona eşlik etmek hem size hem de ona iyi gelecek. Kendine güveni ve yaratıcılığının artması için, özellikle yapamadığı şeyler yüzünden sıkça hayal kırıklığı yaşadığı iki yaş döneminde serbest oyun önemli.

Reklamlar

21 Aylık Çocuğunuzla Yapılabilecek 21 Eğlenceli Aktivite” üzerine bir yorum

  1. 21 aylik bir kizim var. Son zamanlarda cok catismaya başladık . Bu yuzden onuna nasil kaliteli vakit getirebilirim dusunuyordum birkac gundur. Bu yaziniz ilac gibi geldi. Cok faydali ve eğlenceli oyunlar. Cooook teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s