Nefis Bir Etkinlik, Cam Boncuk Yapımı

İstanbul’da çocuklarla beraber yapılabilecek çok şey var. Bu durumda önemli olan onlardan birini seçmek ve uygulamak oluyor. Fakat cam ocağına gitme fikri için pek fazla düşünmeme gerek yoktu çünkü ben camlara bayılıyorum. Camın ateşte aldığı akışkan hal, soğuyana kadar kalıplarla şekil verilişi, renklerin camda daha parlak, daha iç gıdıklayan tonları bulması bana mutluluk patlamaları yaşatıyor. Cam Ocağı Vakfı‘nın yaz boyu çocuklar için cam atölyesi yaptığını duyunca da hemen düştük yola. Aslında yolun sadece kendisi bile başlı başına bir etkinlik sayılabilir. Nefis orman manzarası eşliğinde vardık Riva Deresi’nin kıyısında, büyük bir araziye kurulmuş olan Cam Ocağı’na.

Yaz boyunca çeşitli atölyelerle hem büyüklere, hem küçüklere hitap eden bir programları var. Çocuklar için her gün randevu alarak katılabilecekleri füzyon, boncuk yapımı, cam üfleme şeklinde üç atölye mevcut. İsterseniz hepsini birden dilerseniz istediğiniz atölyeyi seçerek katılabilirsiniz.

Biz önce Cam Ocağı’nı gezdik, çocuklar füzyon yapmaya karar verdiler. (Çocuklar diyorum, Tuna’nın bir arkadaşı da bizimleydi.) Füzyon, aslında çocuklara camın yapısı ve ateşle olan ilişkisi hakkında pek fikir vermiyor. Daha çok puzzle yapar gibi kırık cam parçalarını düzenleyerek istedikleri deseni yaratıyorlar. Bundan sonraki fırınlama ve soğuma aşamaları için tasarımları çocuklardan alıyorlar ve bunun son hali evinize kargolanacak diyerek atölyeyi sonlandırıyorlar. Çocuklar camlarla şekil veya desen yaratırken epey vakit geçiriyor ve eğleniyorlar ama bu yaptıklarının neye dönüştüğünü anında göremedikleri için pek anlam veremiyorlar. Tabii kargoyla gelen şaheser onları mutlu etmeye yetiyor.

füzyon

Cam üfleme atölyesi fırınların olduğu oldukça sıcak bir alanda yapılıyor. Biz dışarıdan diğer çalışmaları izlemekle yetinip atölyeye katılmadık çünkü gerçekten çok sıcaktı.

Gelelim en eğlenceli ve çocukları zor ayırdığımız boncuk atölyesine. Çocuklar ince cam çubuklardan istedikleri renkleri seçiyorlar. Sonra çalışma alanına geçip bir lider eşliğinde bu çubukları eriterek başka bir metal çubuğun üstüne akıtıyorlar ve döndürerek şekil veriyorlar. Sonra isterlerse üstüne bir renk daha, bir renk daha. Başka bir renkle de üstüne ister noktalar yapıp ister çizgi yapıp boncuğu soğuması için kum havuzuna bırakıyorlar. Sonuç yarım saatte hazır oluyor.

boncuk yapımı

boncuk kum

Böyle üç tane boncuk yapıyorlar ve soğuduktan sonra ortaya çıkan boncuklara büyük bir hayranlıkla ve bi daha, bi daha çığlıklarıyla bakıyorlar. Camın ateşle ilişkisini en iyi deneyimleyebilecekleri atölye bu gibi görünüyor. Sonuçlarsa gerçekten göz alıcı. Bu fırsatı kaçırmayıp ben de oturdum masanın başına ve eski laboratuvar günlerimi hatırlayarak (bek alevinde yaptığımız çalışmalar) cama olan özlemimi giderdim.

ben boncuk

boncuklar

Heyecandan yerinde duramayan çocuklarla beraber boncukları cebimize atıp derenin kıyısına doğru bir gezintiye çıktık. Bahçede camlardan yapılmış çeşitli heykelleri inceledik.

bahçe1

bahçe2bahçe3

bahçe4

bahçe6

bahçe5

Derede yaprak yüzdürme, biraz temiz hava alma ve çocukların enerjilerini atmalarından sonra dönüş yoluna geçtik. Uzun bir gün planlamak isterseniz dönüşte Polonezköye uğrayıp akşam yemeği yiyebilirsiniz.

riva nehri

nehir2

Cam ocağı sürekli yeni etkinliklerle ve şenliklerle programını güncelliyor. Takipte kalmakta fayda görüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s