Yaz Günleri İstanbul’da Çoluk Çocuk Ne Yapabiliriz?

İstanbul’u seviyorum. Yazın İstanbul’u daha da çok seviyorum. Trafik makul boyutlarda, deniz kenarı ve yüksekler hep esintili, deniz yoluyla bir yerlere gitmek çok keyifli ve gezecek gerçekten çok yer var. Eğer siz de yazı İstanbul’da geçiriyorsanız, çocuklar sürekli televizyon izlemek veya i pad oynamak için pazarlık yapar hale gelmişse, tatilinize biraz renk katma zamanı gelmiş demektir. Biz neler yaptık…

1. Miniatürk’ü gezdik. Güneşin tepede olmadığı bir saati seçin, yanınıza suyunuzu, meyvenizi alın ve başlayın minyatür yapıları gezmeye. Biz gitmeden önce 10 yapının resmini çıktı alıp kitapçık hazırladık. Görevimiz bu yapıları bulmak, daha sonra da onları boyamaktı. Resimdeki yapıları aramak ve bu sırada isimleri sürekli tekrar etmek öğrenme sürecine sağlam bir destek oldu. Biletinizin yanında verilen küçük kartlarla bütün yapılara ait bilgileri sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Kartı kullanma işini bırakın minikler halletsin. Bir süre sonra bunu da bir oyuna çevirdik. Önce kart yerine bana dokundu, ben yapının önündeki yazıyı okudum, hafif robotik bir sesle. Sonra kartı okutunca aynı şeyi mi söyleyecek, yoksa ben yanlış mı bilmişim oyunu oynadık. Her yapının önünde en az iki kere onun ismini duymuş oldu çocuklar, normalde olsa asla ilgilenmez. Çok keyifli bir gezi oldu.

 miniatürk

2. Parkta piknik. Buna çocuklar bayılıyor. Ekmek arası bir şeyler hazırlıyoruz yanımıza ve  mümkünse en en büyük parka doğru yola çıkıyoruz. Genelde vapurla gittiğimiz Bebek Parkı’nı seçiyoruz. Böyle gidilecek bir dolu park var.

vapur

3. Sahilde sportif aktiviteler. Tuna bisiklet sürerken ben de Sava’nın arabasını itip bir yandan da koşuyorum. Aile boyu spor. Eğer güneşin tepede olduğu bir saate denk gelirseniz planınızı ertelemeyin, Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın bisiklet parkuru gölgede kalıyor. Ağaçların arasında koşmak benim ayrıca hoşuma gidiyor.

İstanbul’da yapılacak çok şey var, ama bir çok şehirde de benzer aktivitelerle gününüz eğlenceli ve faydalı geçebilir. Biz de her güne bir gezinti koyuyoruz. Yakında farklı etkinliklerle ilgili paylaşımlar da yapacağım.

Keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s