6’da Uyanmak Ne Demek Yahu?

Hafta içi, sonu demeden Tuna bu sıralar hep altı ve civarında uyanıyor. Uyandığı zaman geri uykuya dönmesi mümkün değil zaten. Bizi uyandırmayabiliyor, ama sessizce odasında da oturmuyor. Ayaklarını güm güm yere vurarak yürüyor ve apartmanda uyanmayan kaldıysa onu da inleterek uyandırmış oluyor. Bu durum yatma saatiyle ilgili olmuyor. Erken de yatsa, geç de yatsa durum hep aynı. Ne yapmalı? Dört yaşına yaklaşırken bu kadar erken kalkmak normal mi?

erken kalkma

Önceki yazımda uykuyla ilgili bir tablo vermiştim. Bu tabloda çocuğun ne kadar uykuya gereksindiğini bulabilirsiniz. Bu rakama göre artık dört yaşın gündüz uykuları kaldırılabilir. Bu durumda daha erken yatması gerekebilir. Sakın diyim, erken yatarsa erken kalkar yanılgısına düşmeyin. Onun bir dolu bilimsel açıklaması var. Esas geç yatan erken kalkıyor. Denedik, gördük kaç kere. Bununla ilgili bilimsel yazılar bir yana en sevdiğim Blogcu Anne‘nin yazısıdır.

Peki erken kalkmaları engellemenin yolları var mı?

Hem var, hem yok.

Var, eğer uyanmasına sebep olan bir etmen varsa (ışık, gürültü, üşüme gibi.) bu ortadan kaldırıldığında uyanması için bir sebep olmayacaktır.

Yok. Uykusunu aldığından eminseniz, onu uyandıran herhangi bir uyaran yoksa ve uyandıktan sonra bir türlü uykuya geri dönemiyorsa müdahale edebileceğiniz bir durum yok demektir. Eğer sizde de böyleyse onu her seferinde geri uyutmaya çalışmayın. Ama o uyandı diye siz de uyanmak zorunda değilsiniz. Ne de olsa artık büyüdü. Şöyle bir anlaşma yapabilirsiniz. Odasına alarmlı bir saat koyun veya anlayabileceği bir şekilde saat kaça gelince odadan çıkabileceğini belirtin. O saate kadar odasında oyalanması için akşamdan kitaplar belirleyin. Puzzle oynayabilir. Sessizce yapabileceği başka ne varsa seçenekleri bu doğrultuda çoğaltabilirsiniz. Hatta “erken kalkan oyuncak sepeti” gibi bir isim vererek akşamdan onun için bir sepet hazırlayabilirsiniz. İçine elbette sessizce oynayabileceği oyuncaklar ve kitaplar koyarak. Sepetin içeriğini her akşam değiştirmeniz, sıkılmaması için önemli olacaktır.

Bu bilgileri yine öncelikli kendim için topluyorum. Yarın itibariyle bir “erken kalkan oyuncak sepeti” hazırlıyoruz. Bu sadece Tuna’yı oyalayacak bir çözüm olmayacak bence. Aynı zamanda onun erken uyanmasıyla ilgili bir sorunumuz olmadığı mesajını da içerecektir, ki belki sadece bu mesaj bile yeterli olabilir.

Reklamlar

6’da Uyanmak Ne Demek Yahu?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 4 ve 1,5 Yaşındaki İki Çocuğun Uyku Düzeni | yazaranne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s