1 Yaşında Uyku Düzeni

Çocuk sahibi olduğumdan beri en çok zorlandığım konu uyku. En çok araştırmayı da yine bunun üzerine yapmışımdır herhalde. Şimdiye kadar okuduklarımdan bir master tezi çıkabilir. Hala kesin bir çözüme ulaşamasam da dönem dönem başardığım oldu. Çünkü çocuklar sürekli değişken dönemlerden geçiyorlar ve daha önce kazandıkları disiplini bir süre sonra değiştirmek gerekebiliyor. En çok da dönüm noktalarında kafam karışıyor. İnanın çok şey okudukça daha çok bocalıyorum.

uyumayan sava

Sava bir yaşını bitirmek üzere ve yaklaşık iki aydır yürüyor. Yürümek, sadece uyku düzeni için değil, diğer birçok alışkanlıklar için de önemli bir dönüm noktası. Mesela yürüyen çocuk uykusu bölündüğü anda ayağa kalkıyor ve geri yatar pozisyona geçmeyi kendi başına akıl edemiyor. Yürümek onun için o kadar önemli bir şey haline geliyor ki uyuyarak bu vaktini boşa geçirmek istemiyor. Özellikle gündüz uykularında sürekli direniyor. Bizde durum iyice çıkmaza girince ben yine başladım o blog senin, bu kitap benim okumaya. Dediğim gibi okudukça daha çok kafam karıştı ve daha agresif yaklaştım. Çünkü birçok kaynakta uykuyla ilgili çok katı yaptırımlardan bahsediyorlar. “Bırakın ağlaya ağlaya öğrensin uyumayı, aslında aç olduğundan uyanmıyor, çocuklar sizi kullanıyor,” gibi cümleler geceleri kabus görmeme sebep olacak kadar can sıkıcı geliyor. Ben yine en rahatlatıcı ve çözüm odaklı yazıları Dr. Sears‘ın sitesinde buldum. Uzun uzun anlatmayacağım, yine maddeleyerek önce sorunumuzu özetleyeceğim, sonra bulduğum bilgileri yazacağım. Ben bu bilgiler ışığında üç gündür Sava’yı en fazla on beş dakikada uykuya geçirebildim. Nispeten daha uzun uykular uyudu. Şimdilik başardım diyemiyorum, çünkü bu bir süreç. Başarsak bile bir süre sonra yeni bir dönemle farklı yöntemler bulmak gerekebiliyor.

Sorunumuz:

1. Gündüz iki kere uyuyan Sava, uykuya geçiş için yarım saat ila bir saat uğraştırabiliyor.

2. Gündüzleri yatağa koyarak uyutuyordum, yine öyle yapmayı deniyorum, fakat yatağa koyar koymaz ayağa kalkıyor. “Uyku zamanı oğlum,” deyip tekrar yatırıyorum, yine kalkıyor. Bu böyle sonsuz sayıda tekrar edecekmiş gibi görününce de pes edip kucağıma alıyorum, hafifçe sallıyorum. Bazen uyuyor, bazen de ağlıyor. Onu yere bırakmamı ve mümkünse uyutmamamı istiyor. Sonunda biraz daha yatırıp, biraz daha sallayıp bir saatin sonunda uyutuyorum. Pestilim çıkmış bir şekilde dinlenmeye geçecekken de yarım saat sonra uyanıyor.

3. Gece uykusuna geçerken de önce mutlaka yatağında uyutmayı deniyorum. Okyanus sesi, bazen ninni, öncesinde kitap okuma derken yine sonunda kucağıma almak zorunda kalıyorum. Sonuç, yine bir saat karanlıkta Sava’yı uyutma çabaları. Benim sabrım zaten yarım saate kurulu, zamanı gelince beynimde şimşekler çakmaya başlıyor ve kendimi çok kızgın hissediyorum. Yanlış bir şeyler yaptığımı düşünüp daha da üzüyorum kendimi.

4. Gece iyi ihtimalle iki, çoğunlukla da üç kere uyanıyor ve uykusunun son iki-üç saatini mutlaka bizim yatakta geçiriyor.

5. Gece beslenmesini artık kesmek gerek, diyorlar. Bizimki hala iki kere süt içiyor. 12’de 210 ml, sonra uyandığında ise memede ne varsa.

Çözüm:

1. Her akşam şu rutini uygula. Asla atlama, mutlaka uygula.

Banyo (Her seferinde şampuan kullanmaya gerek yok.)

Süt içir. (Bunu daha önce yapmıyordum. Gece beslenmesini kesmek için gündüz daha çok süt içirmek lazımmış.)

Süt içerken kitabını oku. (Sava kitap sevmiyor, ama süt içerken ona okumam hoşuna gitti.)

Emziğini ver. (Başka bir uyku objesi edinmesini çok istedim ama bizimki illa ki emzik istiyor.)

Perdeyi ve ışıkları kapat.

4-5 tane yumuşak oyuncağını birer birer uyut. “İyi geceler maymuncuk,” deyip maymunu yüz üstü çeviriyorum.

Sava’ya “Uyku zamanı, iyi geceler,” de ve yatağına koy.

2. Yatağa koyunca ayağa kalkıyorsa birazcık zorlayarak yatar pozisyonda kalmasını sağla. (Ben ayak bileklerinin üstüne elimi koyuyorum. Bir- iki sefer kızıyor, sonra kabul edip sessizleşiyor.) Bu maddeyi sevmiyorum aslında. Hiçbir şey için Sava’yı zorlamak istemiyorum. Fakat yatakta yatmadan uyuyabilmesi mümkün değil. Zaman zaman o uykuya dalmadan elimi çektiğim oluyor, anında kalkıyor ayağa, uykusu da açılıyor. Yani burada bir zorlama gerekiyor. Yine de zamanla alışacağını, buna gerek kalmayacağını düşünüyorum.

3. Gündüz uykularına geçerken banyo yaptırmak hariç yine aynı rutini uygula.

4. Gece beslenmesini birden kesme, kademeli olarak bırak. Gündüz daha çok süt içir. Gece kalktığında süt hazırlıyorsan formüle bir kaşık eksik mama koy. Bu eksiltmeyi giderek daha da arttır, böylece gece kalktığında sadece su içmeye alışabilir.

5. Uyku saatlerinde sakin ve rahat ol. Stres yapmak çocuğu olumsuz yönde etkiliyor.

İşte bizim şimdilik işimize yarayan çözümler bunlar oldu. Her çocuk farklı olduğundan siz de kendinize göre en uygununu bulabilirsiniz. Fakat çoğu kaynakta mutlaka bir rutin oluşturmak gerektiği belirtiliyor. Öncelikle içinizden gelen sesi ciddiye alın, sonra ona kendi başına uyuyabilmeyi öğretecek bir yöntem bulun. Kendi başına uykuya dalabilmesi benim en çok altını çizdiğim konu. Bunu öğrenirse kolay kolay unutmuyor. Yine de en önemlisi uyku zamanlarını sizin de çocuğunuzun da keyif alabileceği bir şekilde düzenlemek. Beni bu kadar zorlamasının sebebi de buydu zaten. Her gün en az üç kere yaptığım bu şeyin benim ve çocuk için eziyet haline gelmiş olması.

Son olarak bebek ve çocukların ne kadar uyuması gerektiğini gösteren tabloyu paylaşıyorum. Mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir çocuk için bu saatlerin önemli olduğuna inanıyorum.

Yaş Gece Uykusu Gündüz Uykusu* Toplam Uyku
1 ay 8 8 (çok sayıda) 16
3 ay 10 5 (3) 15
6 ay 11 3 1/4 (2) 14 1/4
9 ay 11 3 (2) 14
12 ay 11 1/4 2 1/2 (2) 13 3/4
18 ay 11 1/4 2 1/4 (1) 13 1/2
2 yaş 11 2 (1) 13
3 yaş 10 1/2 1 1/2 (1) 12
*Not: Parantez içindekiler kaç kere uyuyacağını gösteriyor

Reklamlar

1 Yaşında Uyku Düzeni” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 4 ve 1,5 Yaşındaki İki Çocuğun Uyku Düzeni | yazaranne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s