Çocuklarda Davranış Sorunları

Okul öncesi dönemde çocuğumuz artık birçok ihtiyacını kendi başına gidermeye başlamış olur. Bununla birlikte yapamayacağı veya yapmaması gereken konularda iddialı davranarak yenilgiyi kabul etmez ve sizinle sonu gelmeyen tartışmalara girebilir. Yavaş yavaş anlamlandırmaya başladığı hayat üzerinde kendisinin gücünü sürekli olarak tartmak ister. Böylece sıkça davranışsal sorunlarla karşılaşabiliriz. Hatta evet, çok sıkça karşılaşırız. Markette kendini yerlere atan, parkta bitmeyen tiz bir çığlıkla eve gitmeye direnen, giyinmesi gerekirken çırılçıplak evin içinde dolanıp saklanacak bir yer arayan, elindeki oyuncağı vermemek için bas bas bağıran, ısıran, tüküren, vuran, saatlerce ağlayan çocukları görmüşsünüzdür. Onların annelerini de görmüşsünüzdür. Kimi bağırarak, kimi umursamayarak, kimi kucaklayarak, kimi ağlayarak durumun üstesinden gelmeye çalışır. En doğru tutum nedir, çocuğun bu dönemini nasıl daha rahat atlatabiliriz?

news-graphics-2008-_659811a

Agresif Davranış: 

– Siz kızgınken ne yapıyorsunuz? Çocuğunuzun öfkeyle başedebilmeyi sizden öğreneceğini unutmayın.

– Tehdit etmeyin. Eğer etmek zorunda kaldıysanız, yerine getiremeyeceğiniz şartları koşmayın. “Yemeğini yemezsen televizyon izleyemezsin,” dediyseniz buna uyun.

– “Seni anlıyorum,” ile başlayan cümlenizi çocuğun davranışını yorum katmadan dile getirerek tamamlayın. “Seni anlıyorum, arkadaşın oyuncağı elinden aldığı için çok kızdın.” “Seni anlıyorum, kıyafetlerini giymek istemiyorsun ve kaçıyorsun.” Çözüm üretmek zorunda değilsiniz, sadece onun hislerinin anlaşıldığını söylüyor olmanız yeterli.

???????????????????????????????????????????????????????????????????

Umursamaz Davranış: Defalarca çağırdığınız halde sofraya gelmiyorsa, oyuncaklarını bir türlü toplamıyorsa, kısaca sizi umursamıyorsa ne yapabilirsiniz?

– Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeyi açıkça dile getirdiğinizden emin olun. “Odanı topla,” demek yerine “Arabalarını kutuya koy,” diyerek onun işini kolaylaştırın.

– Kesin ve tutarlı olun. Masadan inmesini söylüyorsanız, iki-üç kere söyledikten sonra hala masadan inmemişse onu siz indirin.

– Olumlu davranışlarını överek çocuğunuzu motive edin. “Ellerini ne kadar temiz yıkamışsın, ohh mis gibi kokuyor.”

– Sizi örnek alacağını unutmayarak, sizden bir şey istediğinde veya size bir şey anlattığında elinizdeki işi bırakarak onunla göz göze gelmeye çalışın.

– Önceden uyarın. Çocuğunuzun sırf siz kalkmasını istediniz diye anında oyuncağını bırakmasını beklemek, gerçekçi olmaz. Bunun yerine ona “Beş dakika sonra yine geleceğim, o zamana kadar oyununu bitirmeye çalış,” deyin.

Boy-Tantrum

Daha detaylı bilgi almak isterseniz, bu yazıyı hazırlarken yararlandığım Babycenter’a göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s