Üç Günde Tuvalet Eğitimi

Uyarı: Bu yazı çok sayıda “kaka”, “çiş”, “tuvalet”, “lazımlık” gibi kelimeler içermektedir!!!

Tuna 30 aylıktı bez bağlamayı bıraktığında. 6 ay ile 9 ay arasında Bezsiz Bebek yöntemini denemiş, Tuna erkenden yürüyünce ve tuvalete gitmeyi reddedince üstelemeden bırakmıştık. Ondan sonra da bezi bırakacağına dair hiçbir sinyal vermedi. Sabah bezi kuru kalkması dışında. Sava’ya hamile kaldıktan sonra Tuna’nın okuldaki pedagogu ile konuştuk, yeni bebek gelmeden bu işi halletmeniz iyi olur demişti. O dönemde bolca araştırma yapıp, bu işi hızlıca çözmeye karar vermiştim. Ne de olsa artık çişini tutabiliyordu. Bana soranlar oluyor, Tuna bezi ne zaman bıraktı, nasıl bıraktı, diye. Oldukça kolay oldu. Julie Fellom‘un yönteminden ilham alarak izlediğim yolu kısaca anlatacağım, ama her çocukta işe yarayacağının garantisini vermiyorum.

1.”Artık bez bağlamıyoruz çocuğum!”

potty-training-tips

Çocuğun sakin bir anında, sizi dinlediğine emin olduğunuzda, kısa cümlelerle durumu ona açıklayın. “Bundan böyle çişler ve kakalar tuvalete gidecek.”

2.Her odaya bir lazımlık lazım!

76107113236c

Evin en çok kullandığınız odalarına lazımlık yerleştirin. Bana iki lazımlık yetmişti.

3.İki-üç gününüzü sadece bu işe ayırın.

bee

Bu dönemde misafir kabul etmeyin. Gezmelere gitmeyin. Moralinizi yüksek tutun ve gülümseyin.

4.Gözüm üzerinde.

potty-training-tips-advice-cupofjo-thomas-tank-engine-underwear-

Çocuğunuzun tuvalete gideceği zamanları tahmin edin. Bu genelde yemekten yirmi dakika sonra, yeni uyandığında, dışarı çıkmadan önce ve eve gelince oluyor. İşte bu sihirli anda ona tuvalete gitmeyi teklif edin. Kabul etmezse onu izleyin ve iş üstünde olduğu an yakalayıp tuvalete veya lazımlığa oturtun.

5.Hep beraber çiş yapıyoruz.

6655182661_40d750f606_z

Eğitim süresince bol bol sıvı tüketin ve tuvalete beraber gidin. Sizin tuvaleti kullandığınızı, sonrasında elinizi yıkadığınızı izlesin. Bunu ne kadar çok görürse, o kadar pekişecektir.

6.Aferin.

aferin_aferin_delikanli_gozume_girdin_yigit_ozgur

Tuvalete veya lazımlığa yaptığında davranışı övgüyle ödüllendirin. (Geçen haftaki yazıyı hatırlayın, çocuğunuzu değil, davranışını övün!)

7. A-aaa.

mothers6

Kazalara tepkisiz kalmayın. Çocuğunuz kaçırdığında bunun istenmeyen bir durum olduğunu anlamasını sağlayın. Fakat asla ona bağırmayın veya kızmayın. Sakin bir ses tonuyla “Çişimizi / kakamızı tuvalete yapıyoruz,” demeniz bile yeterli. Sonra da beraber temizleyin.

8.Uyku.

uyku tuna

Uyurken çiş yapmadığından eminseniz bez bağlamayın. Eğer yapıyorsa birkaç hafta uyurken bez bağlamaya devam edebilirsiniz. Tuna uyurken hiç çiş yapmıyordu. İlk günden gece bez bağlamayı da bıraktık. Hiç kaza olmadı.

9.Aramızda sır.

istock_000004207051xsmall

Çocuğunuzun yanında kimseye kazalardan, kaçırmalardan bahsetmeyin. Artık bezi bıraktığından bahsedebilirsiniz.

İşte bitti. Bu kadar kolay mı gerçekten? Evet bizde bu kadar kolay oldu. Bezi çıkardık ve bir daha takmadık. Bir haftanın sonunda gece ve  gündüz artık hiç kaçırmıyordu. Ama bu iş bıçakla keser gibi bir seferde bitmiyor. Bazı haftalar, özellikle ben ona sorup hatırlatmadığımda kaçırdığı oluyordu. Fakat bu kaçırmalar sayesinde iyice pekişti alışkanlığı. Çünkü kaçırdığı zaman bacaklarına inen ıslaklık pek hoşa gidecek bir his değildi.

Son ve de 10.Yaşadık ve Öğrendik.

potty-training-accident

Hiçbir zaman çocuğunuzun bezi ne kadar kolay bıraktığıyla ilgili böbürlenmeyin. Tecrübeyle sabittir. Ne zaman “Çok kolay oldu, bir haftada hallettik, artık hiç kaçırmıyor,” desem mutlaka ve mutlaka kaçırdı. Bu yazıyı bu kadar geç yazıyor olamı da bu sebebe bağlıyor ve hala bu gece acaba bir kaza olur mu diye korkuyorum.

Not: Yazıdaki görsellerin çoğunluğu bana ait değildir. Bir kısmı link verilerek, bir kısmı ise ikinci elden kullanılmıştır.

Reklamlar

Üç Günde Tuvalet Eğitimi” üzerine 3 yorum

  1. Geri bildirim: 100 oldum… | yazaranne

  2. Ben bu konuda en eğitici yöntemin, çocuk eğitimi ile ilgili her konuda olduğu gibi, görerek öğrenme olduğunu düşünüyorum. Bizim evde tuvaletin kapısı hiç kapalı olmadı ve Kutay bizi tuvaletimizi yaparken görürdü ve hatta merak edip tuvaletin içine de bakardı. Nihayetinde birgün o da tuvalete yapmak istedi ve devam etti. O süreçte yatarken bez bağlamadık fakat uyuduktan sonra bez bağlamaya bir süre devam ettik. Bezin kuru kalmaya başladığını gördükten sonra onu da bıraktık. 3-5 kere diyebileceğim kadar az gece kazası yaşadık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s