Aktiviteye Dönüşen Çocuk Kitapları-Tostoraman

“Tatlı minik fındık faresi, nereye böyle?

İnime buyur da yemek yiyelim seninle.”

“Korkunç naziksin Tilki, eksik olma.

Ama yemek için sözüm var Tostoraman’a”

“Tostoraman mı? Kimmiş bu Tostoraman?”

“Bilmiyor musun? Tanıştırayım o zaman.”

image.axd

İşte böyle tanıştık Tostoraman’la. Böylesi güzel sıfatlarla renklendirilmiş, melodik diyaloglarla bezeli bir çocuk kitabı okumak, hele ki bunun bir çeviri olması, gerçekten dilimiz ve çocuklarımız için büyük bir nimet. Kitapla ilgili öncekilerin yazdığından daha farklı bir söz söylemeye gerek yok. Buyurun siz de kitaba ait özeti içeren şu yazıyı okuyun.

Gelelim kitapla ilgili yapacağımız aktiviteye. Aslında kitabın internet sitesinde boyamalar, çeşitli maskeler, aradaki farkı bulun resimleri gibi bir dolu etkinlik önerilmiş. Fakat biz Tuna’yla dil ve hayal gücü üzerine farklı bir etkinlik yapıyoruz. Kitaptaki diyaloglarda çok ilginç ve saçma yemek isimleri var. Mesela:

Tilki fırında

Baykuşlu dondurma

Yılan kapama

Tostoraman külbastı

İşte biz de buradan yola çıkarak kendimize çılgın yemek isimleri yaratmaya başladık. Bu oyunu bazen kitabı okuduktan sonra, çoğu zaman ise sofrada yemek yerken oynuyoruz. Mesela ben “Kitap yaprağından zeytinyağlı sarma,” diyorum, Tuna da “Bir tabak filli makarna,” diyor. Kıkırdıyoruz. Ben, “Sincaplı kek,” derken Tuna “Zürafa çorbası,” diyebiliyor. Böylece hem çeşitli yemeklerin isimlerini öğreniyoruz, hem de eğleniyoruz. Bunun devamında saçma cümleler kurmaya geçiyoruz. “Bakkala gidip bir kutu flamingo aldım. Su aygırı ağaçta yaşar. Kahvaltıda aslan kükremesi yedim.” Bazen gerçeklik içeren bir cümle karışıyor araya “İtfaiye yangınları söndürür.” Yüzümdeki ifadeye bakarak Tuna hemen özeleştirisini yapıyor. “Bu pek komik bir şey olmadı galiba,” diye. İşte ben buna daha çok gülüyorum.

Bunun gibi uydurma cümleler kurmak çocuğunuzun hayal gücünü zenginleştiriyor. Ayrıca kendi başına bir hikaye yaratmanın ilk adımlarını atmış oluyorlar. Denemenizi tavsiye ederim, çok eğlenceli. Sizin bıdığın da yarattığı çılgın cümleleri varsa yorum kısmına bırakırsanız sayfamız daha da şenlenir. Hepinize bol okumalı, çok kahkahalı, eğlenceli bir hafta dilerim.

Kitap: Tostoraman

Yazan: Julia Donaldson

Çizen : Axel Scheffler

Çeviren: Yıldırım Türker

Yayınevi: Popcore Çocuk Kitapları

Reklamlar

Aktiviteye Dönüşen Çocuk Kitapları-Tostoraman” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s