Tuna’nın Oyuncakları

Tuna hep oyuncağa doyan bir çocuk oldu doğduğundan beri. Gerek gelen hediyeler, gerekse bizim kendimizi tutamayıp aldıklarımızla evde en az on çocuk büyütecek kadar çok oyuncak var. Fakat bunların çoğunluğu kalabalık yapmaktan başka bir işe yaramıyor. Ben de  artık oyuncak seçerken çoğunlukla eğlenceli ve bizi uzun süre oyalayabilecek olanlarını seçiyorum. Ama bazen düşündüğüm gibi olmuyor, çok güzel oynarız diye aldığım oyuncak Tuna’nın hiç ilgisini çekmeyebiliyor. Bu yüzden son zamanlarda bolca oyuncakçı geziyoruz. Bütün oyuncaklara bakıp beraber inceliyoruz. Çoğu zaman hiçbir şey almadan çıkıyoruz ve oyuncak günü olarak belirlediğimiz günde tekrar gidip karar verdiğimizi alıyoruz. Bu yöntemle daha faydalı oyuncaklar alabildik. Tuna da biraz sabırlı olmayı öğrendi diyebilirim. Ama şunu söylemem lazım, Tuna hiçbir zaman oyuncak için tutturan, ağlayan bir çocuk olmadı (birkaç uyku öncesi kriz anı dışında), bu yüzden her çocuk üzerinde denemeyin bu yöntemi, diye uyarmak isterim. Boşuna gerginliğe sebep olmak istemem. Oyuncakları daha etkin kullanmanın bir yolu ise onları saklamak ve üzerinden birkaç hafta (duruma göre değişir) geçtikten sonra ortaya çıkarmak. Yeniymiş gibi oynuyoruz bir heves. İşte üç yaşından beri Tuna’nın en çok oynadığı ve eğlendiği oyuncaklar:

1. Lego:

7346cTuna’nın hem kendi başına, hem de bizimle en uzun süre oynadığı oyuncağı legoları. Büyük parçalı olanlarla başladık, şimdi çok küçük parçalara kadar geldik. Özellikle ev ya da araba yapacaksa kitapçığındaki talimatları takip ederek kendisi yapabiliyor. Bu sırada sayılarla ilgili algısını çalıştırıyor, renkleri pekiştiriyor, motor becerilerini geliştiriyor. Role playing oyunları için de ideal bu legolar. İtfaiye, ambulans, polis ve uçak, araba, ev gibi uzun süre oynanabilen modellerini öneririm.

2. Sök-Tak Oyuncaklar:

a8950_SUN-WNR-K.BLD.HAVA-ALANI-SETi-40PRc.2AST.12CM

Biz bunun şimdilik sadece uçak olanını aldık. Setin başka oyuncakları da var. Uçağın kanatları, tekerlekleri demonte ve setin içinden çıkan tornavidası ile çocuk kendisi monte ediyor. Diğer küçük parçaların da bir kısmı demonte. Tuna hepsini bir güzel vidalıyor. Sonra sıra oynamaya geliyor. Hostese bavulumuzu teslim ediyoruz, bavul önce tartılıyor, sonra uçağa taşınıyor. Yolcular yerleşince uçak havalanıyor. Bunu tekrar, tekrar ve tekrar yapıyoruz hiç sıkılmadan.

3. Oyun Hamuru:

animals

Pastacılık setleriyle çok eğlensek de aslında karakter yapıp onları konuşturma şeklinde daha çok oynuyoruz. Tuna ister kitaptaki bir karakteri, isterse hayali birini kendisi yaratıp canlandırabiliyor. Hamur oynarken ben de çok eğleniyorum ve başından kalkmamız epey uzun sürüyor.

4. Arabalar:

hotwheels

Elbette erkek çocuğunun vazgeçilmez oyuncağı arabalar. Arabaları bazen yollar yapıp orada, bazen garajlı bir oyun yapıp sıraya dizerek, bazen birbirleriyle konuşturarak, bazen de yarıştırarak oynuyoruz. Geçenlerde bir oyun daha keşfettik, arabalar koltuğun üzerine yanyana dizilir, her oyuncu bir tane araba seçer ve o arabayla sıradaki arabalara vurup koltuktan aşağı düşürmeye çalışır. Eğer kendi araban da yere düşmezse, yere düşürdüğün bütün arabalar senindir. Kim kazanmış kısmını da alınan arabaları yan yana dizerek beraber sayıyoruz, her eğlencenin içine mutlaka bir “anne unsuru” eklemiş oluyoruz böylece. Favori markamız Hot Wheels. Öyle çılgın modeller var ki oyuncakçı gezerken mutlaka bir hot wheels sepetine bakıyorum.

5. Dokulu Resimler:

ayva kız

Bu aslında geçenlerde denemeye başladığımız ve çok keyifli bulduğum bir oyun. Resim yapmaya bu sıralar epey merak salan Tuna’yı daha da heyecanlandıran bir aktivite. Özellikle meyve saaatinde soyduğumuz meyve kabuklarından çeşit çeşit şeyler yapılabilir. Biz en son bu ayva saçlı kızı yaptık. Bu örnek çeşitlendirilebilir. Bana bu konuda ilham veren fikir Javier Perez‘den geliyor.

Şimdilik bu listeye burada son verelim, ama devamı gelecek diyelim.

Bütün bebişlere, küçük beylere ve prenseslere, annelere ve babalara bol oyunlu ve eğlenceli bir yıl dilerim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s