Aktiviteye Dönüşen Çocuk Kitapları-Pezzettino

Pezzettino-1Bu haftayı oldukça yoğun geçirdik. Zaten var olan ingilizce ve jimnastik derslerine, birkaç ziyaret ve buluşmayı da ekleyince çocuklarla evde kalıp beraber oyun oynayabilmek pek mümkün olmadı. Ne yapsam, diye düşünürken Tuna elinde Pezzettino kitabıyla geldi. “Hadi okuyayım.” O anda bu okumayı bir oyuna dönüştürebileceğim geldi aklıma. Önce size baş kahramanımız, Pezzettino’yu anlatayım.

Bu sene kitap fuarında tanıştık Pezzettino’yla. İtalyanca “parçacık”mış adının anlamı. Kendisi küçük bir parçaymış gibi görünüyor. Özellikle de kendinden büyük ve birçok renkli parçadan oluşan diğer karakterlerle karşılaştıkça. Hepsine de aynı soruyu soruyor. “Ben sizin parçanız mıyım?” Onlar da sırayla bir parçam eksik olsa koşabilir miydim, uçabilir miydim gibi cevaplar veriyorlar Pezzettino’ya. Oysa çok emin, mutlaka bir şeyin parçası olmalı. Arayış devam ederken Bilge’ye gidip soruyor. Bilge de yanıtı Pat Adası’nda aramasını öğütlüyor. Pat Adası Pezzettino’ya bir şeyin parçası olmadığını, kendinin de parçalardan oluşan bir bütün olduğunu gösteriyor. Pezzettino tamamlanmak için kendinden başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadığının mutluluğuyla devam ediyor yoluna.

Böylesi derin bir arayış öyküsünün çocuk kitabında karşıma çıkması beni hem şaşırttı hem de çok heyecanlandırdı. Küçücük bedenleriyle kocaman hayatı anlamaya ve kendi yollarını bulmaya çalışan çocuklarımızın çok keyif alacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Özellikle ders vermeyen, onların gözünden bakan anlatımıyla.

Pezzettino-2Kitabın çizimleri çok basit ve ilham verici olduğundan hemen bir Pezzettino yaratmak istedim. Bunun için parçalara ihtiyaç vardı. Kağıt, karton ya da boyamayla yapabileceğimiz bu oyunu az zamanımız olduğundan kısa yoldan, legolarla çözdük. Aynı renk parçalardan oluşan bir Pezzettino yaptık önce. Sonra da kendimize Koşan karakterini seçtik ve kitaptaki renklere uymaya çalışarak, yani bir yandan renk çalışması da yaparak, uzun bacaklı bir Koşan yaptık. Geriye bunlarla oynamak, kitaptaki öyküyü canlandırmak kaldı. Tuna konuşmaları çoktan ezberlemişti zaten. Oyundan ne kadar çok keyif aldığını legoları toplarken “Anne bunlayı topyamayayım, yayın yine oynayız,” demesinden anladım.

Kitapla ilgili biraz araştırma yapınca karşıma birçok aktivite çıktı. Özellikle kağıtları kesip rengarenk kare parçalarla çocukların kitaptakinden farklı karakterler yaratmaları ve bunların üzerinden kendi hikayelerini yazmaları yakın zamanda deneyeceğim bir aktivite oldu. Siz de bu kitapla bir çok oyun oynayabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kitap: Pezzettino

Yazan ve Çizen: Leo Lionni

Çeviren: Kemal Atakay

Yayınevi: Elma Yayınevi

Reklamlar

Aktiviteye Dönüşen Çocuk Kitapları-Pezzettino” üzerine 4 yorum

  1. Muhteşem bir aktivite yapmışsınız gerçektende, çocuğun hayal dünyasına hiç unutamayacağı güzellikte etkiler bırakacaktır. Okumayı sevdirmek içinde düşünülebilecek bir aktivite sizinkisi.

  2. Pezzettino aynı zamanda çocuğa holografik bir bakış açısı vermektedir. Bu kitabın Düşünme Yıldızları metodu ile okunmasını öneririm.

  3. Pezzettino benim de çok keyifle okuduğum bir kitaptı. Miniklerle okumaktan da büyük keyif aldık. Çok güzel mesajlar içeriyor. Pezzettino’yu beğenenler için bir de Shel Silverstein’ın Eksik Parça kitabını öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s