Uyku mevzusu

Gece uykusunu 8-9 civarına aldığımdan beri uykuyla ilgili araştırmalar yapıyorum. Öncelikle bebeklerin büyüme hormonundan yararlanabilmeleri için erken uyumaları gerekiyor. Tabii erken uyuduğunda da çok sık bölünmemeli uykusu. Biz bu düzene geçtiğimizden beri gece 2 saatte 1 uyanmaya başladı, ben de başladım harıl harıl taramaya uykuyla ilgili yazılanları. 

En çok yararlandığım Dr.Sears’ın yazıları oldu. Linki burada:
Ben kısaca bir özet geçeyim:

Bebeklerin uyku döngüsü erişkinlerinkinden farklıdır. Erişkin bir insan uyumadan önce bazı rutin davranışlar sergiler. Bunlar kıyafetlerini değiştirmek, kitap okumak, müzik dinlemek gibi çeşitlendirilebilir. Bu uyku ritüelini takiben erişkin derin uykuya dalar. Bu sırada vücut ve beyin sessizdir, tam bir rahatlama söz konusudur. Yaklaşık 1,5 saat sonra REM uykusu başlar. REM: Rapid eye movement (Hızlı göz hareketleri) REM uykusunda beyin çalışmaya başlar. Bu sırada rüya görülür, sağa sola dönülebilir ve ihtiyaç varsa banyoya gidilir ve yatağa geri dönüp uykuya devam edilir. Uykunun bu iki hali gece boyunca dönüşümlü olarak devam eder.

Bebeklerde uykuya dalma yine erişkinlerdeki gibi bir uyku ritüeliyle başlatılmalıdır. Banyo, masal, müzik gibi. Bebekler kendi kendilerine uykuya dalamadıklarından çoğunlukla ebeveynlerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Uyumaya başladıklarındaysa erişkinlerdekinin aksine doğrudan derin uykuya dalamazlar. Önce REM uykusu ile başlarlar uyumaya. Bu da bizim en sık yaşadığımız “beşiğe koyar koymaz uyanıyor” durumunu çok iyi açıklıyor. Bebeklerin ilk uykuya daldıkları anda vücutlarının hala kasılmış bir halde olduğunu, düzensiz nefes alıp verdiklerini, gözlerinin hareket ettiğini, hatta emme hareketine devam ettiğini gözlemlemişsinizdir. İşte bunlar hafif uykuda olduklarının en açık belirtisi. Bebeği bu haldeyken beşiğine koyarsak sıklıkla uyanıp ağlamaya başlıyorlar. Uykuya dalamadan uyandırılmış olmanın siniriyle de daha zor dalıyorlar uykuya. İşte bu yüzden bebek derin uykuya geçtiğinde beşiğine bırakılmalı. Peki derin uykuya geçtiğini nasıl anlarız? Genellikle 20 dakika süren bu hafif uyku sonrasında bebek derin uykuya geçer ve nefesi düzenli olur, kasları tamamen gevşemiştir ve yüzünde herhangi bir hareket yoktur. Kontrol etmek için elini tutup kaldırıp bırakabilirsiniz. Hiçbir direnme olmadan pat diye düşecektir elini bıraktığınızda. İşte bu sırada beşiğine bırakılan bebekler derin uykuya devam ederler. Peki hep 20 dakika bekleyecek miyiz? Hele ki uyuturken de bir 20 dakika harcadıysak neredeyse 1 saat bebek kucağımızda öylece bekleyecek miyiz? Başlangıçta evet. Ama zamanla derin uykuya geçme süreleri daha kısalır ve bu kadar beklememiz gerekmez. Bu derin uyku da yaklaşık 1 saat sürer. 1 saatin sonunda bebeğin yeniden REM uykusuna geçtiğini hareketlenmesiyle anlarsınız. Bu sırada bebeğin uyanmasını gerektirecek herhangi bir durum varsa, açlık, ıslaklık, gürültü vs. bebek uykudan uyanır. Eğer her şey yolundaysa 10 dakikalık bir hafif uyku döneminden sonra derin uykuya tekrar geçer. Bu hafif uyku sırasında bebek tamamen uyanmış gibi de davranabilir. Bunu anlayana kadar bebeği iyice izlemek gerekir. Gerçekten uyandığını anladığınızda ya da ağladığında yatağından kaldırın. Yoksa sessizce bekleyin yeniden uykuya dalmasını. Tabii bebeğiniz yeniden uykuya dalmayı başaramayabilir. Bu durumda yine uykuya dalması için yardım etmeniz gerekebilir. Bebeklerin bu şekilde bir uyku döngüsünün olması ve uykularının erişkinlerden daha sık bölünmesi aslında bebeklerin hayatını kurtaran bir durumdur. Çünkü bebeklerin midesi küçük olduğundan sıkça acıkırlar ve derin bir uyku uyusalardı bunun farkına varamadan uyumaya devam eder ve kendilerine zarar verebilirlerdi. Yani bebeğimiz iyi ki de uyanıyor.

Böylece ben de diğer bütün konularda olduğu gibi oğlumun zaten neye ihtiyacı varsa onu yaptığına ve benim sadece onu anlamak için elimden geleni yapmam gerektiğine karar verdim. Onu yönlendirmemin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü onun için en doğrusunun ne olduğunu o benden çok daha iyi biliyor.

Bebeklerinize güvenin, birçok şeyi bizden daha iyi biliyorlar. 

Reklamlar

Uyku mevzusu” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 100 oldum… | yazaranne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s