Süt olayı…


İkinci doktor kontrolümüze gittik bugün. Doğum kilosuna ancak ulaşmış. Bu biraz az gibi ama şimdilik endişeye gerek yok. Zaten dün gece gecelik, yatak, her yer süt oldu. Sonunda sütüm beklenen seviyeye ulaştı. Bunun için neler mi yaptım, hemen yazayım. Zaten kadınların üzerine konuşmaktan keyif aldıkları konuların başında geliyor sanırım. Bununla ilgili bir dolu kaynak bulabilirsiniz. 

Bunlar da benim deneyimlerim:

Hipp Natal Çay, Günde 2 fincan
– Bir kaç kuru incir veya kayısıyı suda kaynatıp o suyu günde 2 bardak içmek
– Tahin helvası
– Dere otu (Beyaz peynirli tostun içinde çok güzel bir kahvaltı oluyor)
– Yemeklere kimyon
– Bol bol su
– Memelerin sütle dolup taştığını hayal etmek..:)

Emzirmenin ne kadar da önemli bir mevzu olduğunu bilmiyordum başıma gelene kadar. Zaten anne olmadan bazı şeyleri anlayabilmek mümkün değilmiş, boşuna zorlamamalı. Bu süreçte sadece aileden gelen bilgiler yeterli olamıyor, araştırma yapmak gerek. Bunun için daha önceden kursa katılmış olmak da yeterli olmadı bana. Öncelikle sizinle aynı şeyleri yaşayan insanlara ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte tam bu sırada Google emziren anneler grubu imdadıma yetişti. İlk postumda bir sürü anne cevap yazarak bana destek oldular. Sonra da internet dünyasına bambaşka bir gözle bakar oldum ve işte aşağıdaki siteler  bir çok konuda ufkumu açtı.

Bu sitedeki bir çok videoyu izleyebilirsiniz ama özellikle de “a perfect latch” harika. Bebeğin ağzının memeye tam olarak doğru yerleşmemesi belki de emzirememeye, sütün kesilmesine bile yol açabiliyor. Meme ucunun acımasına da doğru kavrayamama yol açıyor.

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/FifteenMinuteHelper.html

Bu sitede de emzirme ile ilgili birçok faydalı bilgi içeriyor.

http://www.llli.org/NB/LVAprMay98p21NB.html

Burada da Sears ailesinin paylaştığı yararlı bilgileri bulabilirsiniz. Ben daha çok uyku düzeniyle ilgili kısmından yararlandım ama emzirme ile ilgili de epey başlık koymuşlar.

http://www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp

Yine emzirme ile ilgili güzel bilgiler bulabilirsiniz.

http://www.kellymom.com/bf/index.html

 

Bu linklerin çoğunu emziren anneler grubundaki arkadaşlar önerdiler. Bana yardımcı oldukları için hepsine ne kadar teşekkür etsem azdır. Grubu var eden Blogcu Anne’ye de ayrıca teşekkürlerimi yollarım. Bu vesileyle emzirme reformundan da haberdar olduk. Sağa sola duyurduk.

Benim emzirme tecrübemde ilk hafta meme ucunda acı hissettim. Hatta bazen kanadığı bile oldu. Lansinoh’un meme ucu çatlakları için olan kremini sürdüm, ılık suyla yıkadım. En önemlisi de bebeğin memeyi doğru kavrayabilmesi için yardımcı oldum. Yanlış kavradığında memeyi ağzından çıkarıp tekrar verdim. Baya savaş verdik yani. Ama kısa süre sonra müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine doğru kavramaya başladı. Acı ve çatlaklar da tamamen geçti.

Süt sağmak da sütü arttırıyor. Özellikle de bebek emdikten sonra memeler tamamen boşalmamışsa boşaltmak işe yarıyor. Böylece daha çok süt üretiliyor. Ben bu kısmında pek başarılı olamadım şimdilik.

Emzirme olayının bir de şöyle farklı bir yanı var. Şimdiye kadar başka başka anlamlar yüklediğiniz veya yükledikleri memeler asıl anlamına kavuşuyor. Artık olaya bakış açınız değişiyor. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi şuradaki yazıdan daha güzel anlatamayacağım.

Nette bolca surf yaptırdığım bu yazıyı da burada sonlandırayım da internet serverınız biraz rahata ersin…

Bol sütlü günler…

Reklamlar

Süt olayı…” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 100 oldum… | yazaranne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s