Kauçuk ve Hayat…

 

Bu kauçuk evlendiğimizde düğün hediyesi olarak gelmişti. Boyu 1 metre kadardı ilk geldiğinde, şimdi 2 metreyi geçiyor sanırım. Epey uzadı. Hamileliğimi yeni öğrendiğim günlerde çiçekleri sularken kauçuğun alt kısmında yeşil bir yaprağın filizlendiğini farkedip şaşırmıştım. 4 yılda ilk defa alt kısımdan bir dal uzatmıştı. Ama yeşil kısım o kadar güçsüz görünüyordu ki yanından biri geçerken çarpıverse hemen kırılacak gibiydi.  Hatta karşılıklı açılan iki camın rüzgarına bile dayanamayacaktı sanki. E o zaman ne demeye çıkmıştı o kahverengi gövdeden yemyeşil, taze, zayıf bir filiz? Nasılsa dayanamayacaktı, dayanması bir mucizeydi. Ne gerek vardı ki büyümeye çalışmasına, nasılsa bir darbede kırılıp yok olacaktı.

İşte o zaman anladım hayatı. Nasılsa bir rüzgar eser de kırılırım dememiş, inadına uzamıştı o filiz. Sonra 2 yaprak çıktı oradan, giderek daha da büyüdü. Hayata karşı şansını denemişti ve kazanmıştı. Artık onu da kalın bir kabuk koruyordu dışarıdan gelen darbelere karşı.

İşte bebeğimiz de böyle gelmişti dünyaya. İğ iplikleriyle bağlıydı hayata. Yaşamak için, büyümek için var gücüyle emiyordu. Uyuyup güç toplayıp yine başlıyordu emmeye. Onun hayata böyle tutunması karşısında gözyaşlarımı tutamıyordum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s